Blog

Büyük Aileler İçin Yemek Odaları Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Büyük aileler için yemek odaları seçimi yemek odası takımlarının doğru şekilde seçilmesine dayanmaktadır. Kalabalık ailelerin bir arada yemek yemelerini sağlayacak ve özel bir yemek odası oluşturacak olan yemek takımları bu yüzden büyük önem taşıyorlar.

Kalabalık Aileler İçin Yemek Takımları Nasıl Seçilir?

Kalabalık aileler için yemek odaları belirli yöntemlere göre tasarlanmalıdır. Her alan gelişi güzel şekilde sadece yemek takımı koyularak yemek odası haline getirilmemektedir. Özellikle evler günümüzde gittikçe küçülen alanlardan oluştukları için kalabalık ailelerin ev yaşamları da daha kısıtlı alanlarda geçiyor. Bu kapsamda yemek odası seçiminde bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu konuyla ilgili sık yapılan ve hatalı olan bir konunun ise en başta bilinmesi gerekiyor; yemek odaları ile mutfak aynı olmadığı için yemek odalarının kullanımı ve tasarımı mutfak tasarımından ayrı bir konudur.

Büyük aileler için yemek odaları seçimi için en işlevsel özellikler sunacak olan ilk nokta, ayrı bir odayı tamamen yemek odası olarak kullanmaktır. Genelde yemek odaları büyük salonların bir köşesinde oluşturuldukları gibi ayrı bir oda kapsamında da yapılabilirler. Böyle yani ayrı bir odayı yemek odası olarak kullanmak hem ev sakinleri hem de misafirler için son derece yararlı olacaktır. Bunun için evinizdeki bir boş odayı tamamen yemek odası olarak tasarlamanız gerekir. Tercih edeceğiniz doğru yemek odası takımı ile bu odayı tasarlayabilirsiniz.

Ancak yemek odası takımlarının doğrudan kullanımı odanın boş görünmesine yol açabileceği gibi farklı mobilyalar ya da aksesuarlardan da yardım alarak yemek odasının daha estetik ve işlevsel olarak görünmesini de sağlayabilirsiniz. Yemek odalarında genelde büyük bir masa, sandalyeler ve konsol yer almaktadır. Bu durumu daha güzel hale getirmek için lambader, raflı dolap gibi eşyalar kullanabilirsiniz.

Yemek Odası İçin Ayrı Bölüm Olmadığında Yapılacaklar

Kalabalık aileler için yemek odası tasarımı için ayrı bir odayı sadece yemek odası olarak kullanmak her durumda mümkün olmayabilir. Çünkü hem aile üyesinin fazla oluşu hem de günümüz evlerinde daha kısıtlı oda sayısının olması bu durumu zor bir hale getirebilir. Bu yüzden mevcut odaların bir köşesinde yemek odası alanı oluşturabilirsiniz.

Bu türden oluşturulacak olan yemek odaları için ise belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Yemek odası için ayrı bir odanın kullanımı mümkün değilse bu durumda salon ya da oturma odası yemek odası için kullanıma uygundur. Bunu yapmak için de yemek odası takımının doğru şekilde yerleştirilmesi önem taşır. Ancak temelde başka bir odanın yemek odası olarak kullanılması söz konusu olduğundan yemek odası takımını yerleştirmeden önce mutlaka alanın hesaplamasını yapmak büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden başlangıç kısmında gerekli hesaplamaların yapılması gerekir.

Alan Yeterli Ferahlığı Sağlamalıdır

Büyük aileler için yemek odası tasarımı için alanın ölçüleri oldukça önemlidir. Salon ya da oturma alanı gibi alanlarda yemek odası yapılıyorsa öncelikle yemek odası takımının alanda kaplayacağı hacim önceden hesaplanmalıdır. Aksi halde yemek odası takımı tüm salonu kaplayabilir ve bu durum ise son derece kötü bir görünüm oluşturur. Temel olarak küçük salonlarda yemek takımı bir duvara dayalı, büyük salonlarda ise salonun uç kısımlarında kalacak şekilde kullanılır. Bunu göz önünde tutarak gerekli ölçümleri yapabilirsiniz. Yemek takımını almadan önce gerekli olan ölçümlere sahip olmanız hangi eşyanın nereye sığabileceği konusunda size fikir verecektir.

Kalabalık ailede yemek odası dizaynı için en önemli konuların başında yemek masasına tüm aile bireylerinin çok rahat şekilde oturup kalkmasını sağlayacak olan bir tasarım yapabilmektir. Bu yüzden yemek masası kullanılan alan temel alınarak ortaya yerleştirilmelidir. Yemek masası merkez alınarak da diğer eşyaların yerleştirilmesi yapılmalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yemek masasının yeterince ışık almasının sağlanmasıdır. Yemek masası eğer salona ya da oturma odasına göre karanlıkta kalıyorsa üzerine avize yerleştirilebilir ya da yanlarında lambader kullanılabilir.

Yemek masası yerleşimi yapıldıktan sonra ise etrafının yine geniş aileye göre yapılması gerekir. Bunun için yapılması gereken ilk adım büyük çaplı eşyaların yerleştirilmesi olmaktadır. Daha sonra ise tablo, fotoğraflar ve konsol aksesuarları gibi farklı eşyaların yerleştirilmesi yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir